Vitaminok, melyekből hiányunk van
A modern életmóddal járó táplálkozás során sokakkal előfordul, hogy bár sokat esznek, az elfogyasztott ételek kalóriatartalma, illetve mennyisége nem arányos vitamin- és tápanyagtartalmukkal. A szervezet nagyon hamar jelzi, ha valami hiányzik.
D-vitamin
Nagy szerepet játszik az immunrendszer működésében, szabályozza a hormonális egyensúlyt és a kalcium felszívódását a csontokba. A D-vitamin-hiány nagyon gyakori. Legjobb forrása a napfény, amelyből nagyon kevesen jutnak elegendő mennyiséghez, ezért fontos, hogy táplálkozással, illetve szükség esetén táplálékkiegészítőkkel vigyük be a hiányzó mennyiséget.
Vitaminok, amelyeket télen pótolni kell
A téli vitaminpótlás nemcsak a gyümölcsök és zöldségek csökkenő mennyisége miatt nehéz, hanem mert a szervezet könnyebben legyengül, és elegendő napfényhez sem jut, így különösen fontos, hogy jobban odafigyeljünk az immunrendszerünkre. Mit érdemes ilyenkor fogyasztani? Kattintson!
Magnézium
Az emberek több mint fele magnéziumhiányos, ráadásul az olyan tényezők, mint a kávéfogyasztás, a stressz vagy a túl sok finomított cukor fogyasztása tovább csökkentik a szervezet magnéziumszintjét. Ez az ásványi anyag fontos szerepet játszik a vérnyomás és avércukorszintszabályozásában, az izom-, illetve idegi funkciók szabályozásában is. Legjobb, ha figyelünk, hogy sok magnéziumtartalmú ételt, például spenótot, tökmagot és mandulát együnk, de táplálékkiegészítő formájában is szedhetjük.

Vas
A szervezetnek vasra van szüksége a hemoglobin termeléséhez. A vashiány főleg a nők körében gyakori. Sok vasat tartalmaz a szabad tartású állatok mája, de az alga is, valamint bőven van belőle a lencsében, a spenótban, a fekete babban és az étcsokoládéban.
B-vitaminok
Nyolcféle B-vitamin létezik. A leggyakoribb a B-12 vitamin hiánya, amelynek tünete lehet többek között a csökkent szellemi teljesítőképesség és az alacsony energiaszint is. Különösen vegánok, illetve vegetáriánusok körében gyakori a hiánya. Sok B-12 található a marhahúsban, a lazacban, a szardíniában, a makrélában, a fetasajtban, az élesztőben és a tojásban is.
Forrás: care2.com
Kedves Doktor Úr/Nő! Két éve pánikzavart, depressziót állapítottak meg nálam télen, ami következő télen újra előjött. Medazepamot és Citalopramot szedtem egészen tavaly augusztusig. Aztán minden rendben volt, októberben elkezdtem szedni a Brandenburg nevű készítményt, amiben igen magas a B-vitaminok tartalma, 50 mg-osak, illetve cink, folsav és Withania Somnifera növénykivonat. Nos, ezt azóta is szedem, ugye tavaly októbertől, de kérdem én, nem káros ez a túlzott vitaminfogyasztás? Az utóbbi időben többet szédültem, mint eddig, egyébként jól elvoltam vele télen. Megpróbáltam abbahagyni, de rosszul lettem. Szedjem vajon tovább? Vagy fokozatosan hagyjam abba? Köszönöm a tanácsot...
Kedves Hölgyem! A korábbi kérdésére adott válaszomban már részben megfeleltem. A vitaminfogyasztásra vonatkozólag fontos tudni, hogy a túlzott vitaminbevitel is lehet káros, mert nem minden vitamin bomlik le viszonylag gyorsan, vannak v...