Kutya

A methemoglobinémia tünetei és kezelése kutyáknál
A methemoglobinemia egy zavar, amely esetén megnövekszik a methemoglobin szintje a vérben. Az állapotot egyaránt előidézheti kutyáknál genetikai rendellenesség és különböző gyógyszerek.
TovábbAz intersticiális tüdőgyulladás tünetei és kezelése kutyáknál
Intersticiális tüdőgyulladásról beszélünk, ha a gyulladás a tüdő léghólyagocskái (alveolusok) falában vagy a szöveti sejtek közötti terekben (interstíciumok) alakul ki. A probléma macskáknál és kutyáknál egyaránt előfordulhat.
TovábbA toxikus májbetegség tünetei és kezelése kutyáknál
Több létfontosságú funkciót is ellát a máj a szervezetben, beleértve a többi között a testen áthaladó különféle vegyi anyagok és gyógyszerek méregtelenítését is. Egyes méreganyagok, a hepatotoxinok azonban súlyos károsodást okozhatnak a máj struktúrájában.
TovábbA magnéziumhiány tünetei és kezelése kutyáknál
A magnézium - a kálium után - a sejtek egyik legfőbb ásványi anyaga, hiánya komoly pedig egészségügyi kockázattal jár. A magnéziumhiány súlyos szövődményekhez, legrosszabb esetben a kutya halálához vezethet.
TovábbA meléna okai és kezelése kutyáknál
A meléna a fekete, kátrányos széklet orvosi megnevezése, amelynek kóros elváltozása az emésztett vér jelenlétéhez köthető. Általában a gyomor-bélrendszer felső része, illetve a légzőrendszer vérzése miatt fordul elő.
TovábbA kellemetlen szájszag okai és kezelése kutyáknál
Halitózis esetén a kutyák szájürege kellemetlen bűzt áraszt. A probléma hátterében számos elváltozás megbújhat kiváltó okként.
TovábbA szemszárazság tünetei és kezelése kutyáknál
A száraz szem szindrómát (keratokonjunktivitisz sicca) a megfelelő mennyiségű könny hiánya jellemzi a szem felületén, illetve a szemhéjak szélén. Ennek eredményeként alakul ki a szaruhártya és a kötőhártya gyulladása, illetve súlyos kiszáradása.
TovábbA székrekedés tünetei és kezelése kutyáknál
A ritka, részleges vagy nehéz bélsárürítést, amelyet megelőzően kemény, száraz széklet képződik az állat emésztőrendszerében, székrekedésnek, avagy konstipációnak nevezik.
TovábbA rejtettheréjűség tünetei és kezelése kutyáknál
Egészséges kutyáknál általában két hónapos kor előtt leereszkednek a herék a herezacskókba, de féléves kornál egyik fajta esetében sem húzódik el ez tovább. Ha viszont az egyik vagy mindkét here visszamarad, úgy több területen is fellelhető lehet a testben.
TovábbAz ibuprofénmérgezés tünetei és kezelése kutyáknál
Szinte minden háztartásban megtalálhatók különféle gyógyszerek, táplálékkiegészítők, amelyek az emberre nézve nem jelentenek veszélyt, kutyákban viszont súlyos állapotot idézhet elő alkalmazásuk. Ezek közé tartoznak az ibuprofén-hatóanyagú készítmények is.
TovábbPajzsmirigy-alulműködés tünetei és kezelése kutyáknál
A pajzsmirigy-alulműködés, azaz a hipotireózis a kutyák leggyakoribb endokrineredetű betegségei közé tartozik.
TovábbA MRSA-fertőzés tünetei és kezelése kutyáknál
Embernél és kutyáknál egyaránt kiválthat megbetegedést a methicillin-rezisztens Staphylococcus aureus baktériumtörzsek okozta fertőzés. Éppen ezért különösen nagy figyelmet kell fordítani a megelőzésre.
TovábbA véralvadási zavarok tünetei és kezelése kutyáknál
Az úgynevezett koaguláció folyamata során a folyékony halmazállapotú vérből sűrű, zselészerű anyag keletkezik. Ezt az anyagot véralvadéknak, a sebgyógyulás során lejátszódó folyamatot pedig véralvadásnak nevezzük.
TovábbA szívizombetegség tünetei és kezelése kutyáknál
Dilatációs cardiomyopathia (DCM) során a szív felső és alsó kamrája megnagyobbodik, ennek következtében pedig elvékonyodik a szívizomzat. A szív teljesítménye nagyon lecsökken, és bár képes vért pumpálni a tüdőbe és máshová a testbe, jóval csekélyebb hatékonysággal teszi, mint egészségesen.
TovábbA veleszületett tüdőverőér-szűkület tünetei és kezelése kutyáknál
Veleszületett pulmonális sztenózis esetén a tüdőartériát a szív jobb kamrájával összekapcsoló billentyű szűkülete és elzáródása okoz problémát. Az elzáródás súlyosságától függően többféle tünet felléphet, súlyos esetekben akár pangásos szívelégtelenség is kialakulhat.
TovábbA fertőző májgyulladás tünetei és kezelése kutyáknál
A fertőző májgyulladást a canine adenovirus (CAV-1) idézi elő, amely a felső légutakban okoz megbetegedést. A fertőzés bármely fajtát, illetve mindkét nemet érintheti, de megfigyelték, hogy leggyakrabban egyévesnél fiatalabb állatokban jelentkezik.
TovábbA bolhaallergiás dermatitisz tünetei és kezelése kutyáknál
A bolhacsípés által előidézett allergiás dermatitisz az egyik leggyakoribb immunológiai eredetű betegség kutyáknál. Az allergiás reakciót a bolha nyálában található fehérjék váltják ki, amelyeket a rovar a vérszívás során juttat a gazdaállat szervezetébe.
TovábbAz emlődaganat tünetei és kezelése kutyáknál
Az emlőmirigyek jó- és rosszindulatú daganatai gyakoriak a nem ivartalanított nőstény kutyákban. Az ivartalanítás nagymértékben csökkenti a betegség kialakulásának kockázatát, főleg, ha az első tüzelést megelőzően történik.
TovábbA reflux tünetei és kezelése kutyáknál
Gasztroözofageális reflux esetén a gyomor- vagy béltartalom visszajut a nyelőcsőbe, ami gyulladást idézhet elő. A probléma meglehetősen gyakori kutyák esetében is, és ugyan bármely életkorban előfordulhat, elsősorban mégis a fiatalabb állatok vannak veszélyben.
TovábbA láz okai és kezelése kutyáknál
Kutyák esetén a 37,5 és 39,2 Celsius-fok közötti testhőmérséklet a normális. Amennyiben a testhő meghaladja a 39,7 fokot, lázról, avagy pirexiáról beszélünk.
TovábbA kullancscsípés-paralízis tünetei és kezelése kutyáknál
A kullancsok számos betegséget idézhetnek elő kutyáknál. A kullancscsípés okozta bénulásért egy olyan erős toxin felelős, amely bizonyos nőstény kullancsok nyálán keresztül szabadul fel, ahonnan aztán bekerül a kutya vérébe.
TovábbA hipertermia tünetei és kezelése kutyáknál
Hipertermia során az állat valamilyen külső körülmény hatására nem tudja leadni a testhőjét, ezáltal testhőmérséklete meghaladja a normál értéket. A folyamat végeredményeként jelentkező hőguta, avagy más néven hőhalál végzetes következményekkel járhat.
TovábbA D-vitamin-mérgezés tünetei és kezelése kutyáknál
Bár a D-vitamin a kutyák szervezete számára is rendkívül fontos, túladagolás esetén azonban komoly következményekkel kell számolni. Legrosszabb esetben az állat halálát okozhatja a mérgezés.
TovábbA szeptikus ízületi gyulladás tünetei és kezelése kutyáknál
A szeptikus ízületi gyulladást az egyéb ízületi megbetegedésektől a mérgező anyagok jelenléte különbözteti meg: az ízületgyulladást okozó baktérium kimutatható az ízületi folyadékban. Leggyakrabban a 4-7 éves kankutyákban jelenik meg a fertőzés: a német juhászok, a dobermannok és a labrador retrieverek különösen érzékenyek rá.
TovábbA szemsérülések tünetei és kezelése kutyáknál
Az egyre melegebb és hosszabb nappalok, az ébredő természet a kutya közérzetére, hormonrendszerére és testi-lelki aktivitására is serkentő hatással van. A természetben töltött önfeledt percek ugyanakkor veszélyeket is rejtenek. A sűrűsödő aljnövényzetben a kutyák szeme is könnyebben sérülhet.
TovábbA parvovírusos bélgyulladás tünetei és kezelése kutyáknál
A CPV vírus által okozott fertőzés során hányás, véres hasmenés, anorexia és súlycsökkenés figyelhető meg. Az esetek döntő részében kiskutyákat betegít meg, életkoruk a 6 hetestől 6 hónapos korig terjed. A kiskutyák korai vakcinázásával azonban a legtöbb esetben elkerülhető a megbetegedés.
TovábbA légzési nehézségek tünetei és kezelése kutyáknál
Nemcsak a légzőrendszer, hanem a test egyéb részeinek megbetegedése során is jelentkezhetnek légzési nehézségek. A probléma fajtától, életkortól függetlenül érintheti a kutyákat, és rövid időn belül súlyos következményekkel járhat.
TovábbAz aszpirinmérgezés tünetei és kezelése kutyáknál
Az aszpirinnek, amely egy nem szteroid gyulladáscsökkentő hatású gyógyszer, léteznek véralvadásgátló, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatásai. Ugyanakkor esetenként erősen mérgező is lehet.
TovábbA fülgyulladás tünetei és kezelése kutyáknál
Az otitis media a középfülgyulladás latin neve, az otitis interna pedig a belső fül gyulladását jelzi: legtöbb esetben mindkettőt bakteriális fertőzés okozza. A hosszú fülű és szőrű fajták a legérzékenyebbek a betegségre.
TovábbA Lyme-kór tünetei és kezelése kutyáknál
A Lyme-kór az egyik leggyakoribb kullancsok által terjesztett betegség, ugyanakkor rendkívül ritkán, az esetek mintegy 5-10 százalékában okoz csak megbetegedést. A kórokozó a Borrelia burgdorferi nevű baktérium, amely a kullancs vérszívó tevékenysége során kerül a kutyába.
TovábbA véres vizelet okai és kezelése kutyáknál
Hematuria (vérfestékvizelés) során vér kerül a kutyák vizeletébe. A folyamat hátterében legtöbbször valamilyen súlyos alapbetegség áll.
TovábbAz álvemhesség tünetei és kezelése kutyáknál
Ha kutyánk váratlanul elemeli a lakásban fellelhető kis plüssöket, sőt papucsainkat is begyűjti, és óvja, védelmezi ezeket, akkor gyanakodhatunk álvemhességre is.
TovábbA bélférgesség tünetei és kezelése kutyáknál
A kutyák emésztőszervrendszerét rengeteg kórokozó betegítheti meg, melyek népes csoportját a férgek alkotják. Ezek kimutatása minden esetben mikroszkópos székletvizsgálattal történik. A legszélesebb körben elterjedtek az orsóférgek, a galandférgek, az ostorférgek és a kampósférgek.
TovábbA hepatoencephalopathia tünetei és kezelése kutyáknál
A hepatoencephalopathia a központi idegrendszert érintő metabolikus rendellenesség, amely májbetegség következtében alakul ki. A hepatoencephalopathiát az ammónia felhalmozódása okozza a szervezetben, mivel a máj károsodása eredményeként nem képes feldolgozni azt.
TovábbA perifériás neuropátia tünetei és kezelése kutyáknál
A polineuropátia egy idegrendszeri rendellenesség, amely egyszerre több perifériás ideget érint. Ellentétben a központi idegrendszerrel, amely védett a csigolyák és a koponyacsont által, a perifériás idegek jobban ki vannak téve a testet érő behatásoknak, így jóval érzékenyebbek a fizikai sérülésekre és különféle toxikus károsodásokra.
TovábbA fülatka tünetei és kezelése kutyáknál
Az Otodectes cynotis atka, amelyet gyakran fülatkának neveznek, gyakran okoz parazitafertőzést, amely nagyon sok kellemetlenséggel jár a kutyáknál.
TovábbA GME tünetei és kezelése kutyáknál
A granulomás agyvelő-, agyhártya- és gerincvelőgyulladás (meningoencephalomyelitis, GME) a központi idegrendszer nem gennyes eredetű gyulladásos megbetegedése, amely során úgynevezett granulomák alakulnak ki. Ezek az immunrendszer sejtjeinek golyószerű képződményei, melyek egyes esetekben lokalizálhatóak, máskor szétszórtan helyezkednek el.
TovábbA gombás bőrgyulladás tünetei és kezelése kutyáknál
A Malassezia pachydermatis élesztőgomba egészséges kutyákban is megtalálható a bőrön, elsősorban a fül és a végbél környékén. Ha a bőr védekezőképessége valamilyen okból gyengül, a gomba gyors szaporodásnak indulhat.
TovábbA húgykövesség tünetei és kezelése kutyáknál
Húgykövesség során konkrementumok keletkeznek a kutya húgyutaiban. A kövek mérettől, alaktól függően átjuthatnak a húgyhólyagba, majd továbbhaladva részben vagy teljesen elzárhatják a húgycsövet, ami annak tágulatát és a későbbi vesekárosodást eredményezi.
TovábbA bartonellózis tünetei és kezelése kutyáknál
A bartonellózist a Gram-negatív Bartonella henselae baktériumok okozzák, amelyek a kutyák mellett megbetegíthetik a macskákat és az embereket is. Embereknél a Bartonella-baktérium fertőzése macskakarmolási betegség néven is ismert.
TovábbNyereményjáték
Humánmeteorológia

Fronthatás:
Nincs front
Maximum:
+13, +18 °CMinimum:
+3, +8 °C
Hazánkban vasárnap délelőtt nyugat felől vastagszik a felhőzet, de csapadék nem alakul ki.
Egészséget befolyásoló hatások:
gyenge, közepes