Veszélyes a gyerekekre a gumiabroncs
Lassíthatják a gyermekek tüdejének fejlődését az gumiabroncsról leváló mikroműanyagok.
A járművek kerekein lévő gumiabroncsok olyan mikroműanyagokat tartalmaznak, amelyek a levegőbe kerülve rossz hatással lehetnek a gyerekek tüdejének fejlődésére - állapította meg egy friss tanulmány.
A légszennyezés elleni harc tette tönkre a levegőt
Mintegy 40 százalékkal csökkent Kínában a levegőben lévő szálló por (PM2,5) koncentrációja azóta, hogy a kínai kormány 2013-ban szigorú intézkedéseket rendelt el. A drámai mértékű csökkenés ugyanakkor súlyos ózonszennyezést idézett elő. Kattintson a részletekért!
Rengeteg gyermeket érint
Azt eddig is tudtuk, hogy a kipufogógázok miatt az autók rendkívül egészségtelenné teszik a nagyvárosok levegőjét. Az Egyesült Királyságban évente körülbelül 40 ezer halálesetet kapcsolnak össze a légszennyezés miatti szív- és tüdőbetegségekkel, míg Magyarországon nagyjából 15 ezerre saccolják a szennyező levegővel összeköthető halálozások számát. Angol kutatók azonban most azt is igazolták, hogy az autók fékbetétei, illetve a gumiabroncsokból származó mikroműanyagok együttes hatása irritációt okozhat a tüdőben. Ez pedig főleg a gyermekek még fejlődésben lévő tüdejére lehet rossz hatással.

A modern autók kerekeinek már közel 50 százalékát műanyag alkotja, így a levegőbe jutó szennyezőanyagok mértéke is egyre növekszik. A kutatók eredményei szerint háromból egy gyermek veszélyes levegőt szív nap mint nap. Az egyik észak-londoni általános iskola diákjai is megvizsgálták, és arra jutottak, hogy egészségtelen mértékű szennyezőanyagnak vannak kitéve. Néhány egyszerűbb intézkedéssel (sövények telepítése az iskola köré, légtisztítók üzemeltetése a termekben) viszont sikerült nagyjából ötödével csökkenteni a problémás nitrogén-dioxid koncentrációt.
Forrás: Independent
Értékelje a cikket!