Szabad-e hinni a BMI-nek?
Ha valaki fogyni szeretne, előbb-utóbb biztosan találkozik a BMI kifejezéssel. A magyarul testtömegindexnek hívott fogalom egy jó megközelítés a testsúlyunk minősítésére, de közel sem tökéletes.
Szeretne Ön is egészségesebben élni? Próbálja ki portálunk Életmódváltók programját, amely hat héten segíti szakértő tanácsokkal az egészséges életmódra való átállást. Ide kattintva bármikor regisztrálhat.
"Sanyi BMI-értéke a két hónapja tartó, általam összeállított étrend és edző által összeállított edzésterv mellett 32,7-ről 29,7-re csökkent. Ami igazán fantasztikus eredmény, csodásan igazolja a befektetett időt, energiát, rengeteg munkát" - fogalmazott Bodon Judit, a NoSalty dietetikus szakértője, aki szerint portálunk életmódváltó újságírója jó úton halad a kitűzött céljai felé.

Hozzátette, habár a BMI-rendszer felhívhatja a figyelmet a testsúly kapcsán jelentkező problémákra, ugyanakkor a besorolásnak akadnak komoly korlátai, ezért messzemenő következtetéseket önmagában a testtömegindexből nem lehet levonni. A BMI nem alkalmazható például gyerekek és várandós nők esetében, illetve nem értelmezhető sportolóknál, akiknek a magas izomarány miatt magasabb arányaiban véve a testsúlyuk, nem pedig azért, mert túlsúllyal küzdenek. Ez a szisztéma nem tesz különbséget a nemek között, valamint nem nyújt információkat a testösszetételre vonatkozóan sem.
"Ha valós képet szeretnénk kapni testünk állapotáról, akkor érdemes felkeresni egy szakembert: orvost, dietetikust. Ők speciális testösszetétel-mérő eszközökkel a BMI-nk mellett - a nemünk, életkorunk figyelembevételével - a valóságot jobban megközelítően tudják felmérni testünk állapotát" - mutatott rá Bodon Judit.
Hogyan számíthatjuk ki a saját testtömegindexünket? Milyen értékek mellett beszélhetünk soványságról vagy elhízásról? A témáról részletesen a NoSalty cikkében olvashat.